Zakopane to miejsce dla każdego – dzieci, nastolatków, dorosłych i seniorów. Nie zawsze jednak wiadomo, od czego zacząć. W tym artykule podzielę się z czytelnikami moimi sprawdzonymi pomysłami na to, jak aktywnie spędzać czas w Zakopanem w gronie rodziny. W naszym mieście jest mnóstwo możliwości, które pozwalają na doświadczanie ruchu na świeżym powietrzy i cieszenie się nim. Przy okazji można budować więzi rodzinne. Mam nadzieję, że poniższe propozycje przypadną Ci do gustu.
Zima: szaleństwa na stoku
W Zakopanem jest tłoczno zimą i latem, jednak większość z nas kojarzy to piękne miasto właśnie, dzięki zimowym aktywnościom. Nauka jazdy na nartach lub snowboardzie może być świetnym sposobem na spędzaniu czasu z dziećmi podczas ferii zimowych. W mieście nie brakuje szkółek narciarskich, w których można pobrać lekcje na każdym poziomie zaawansowania, dla dzieci i dorosłych.
Rodziny z małymi dziećmi powinny zwrócić uwagę na stoki: Polana Szymoszkowa lub Nosal. To tam właśnie znajdują się dość łagodne trasy dla początkujących. Z kolei bardziej zaawansowani narciarze powinni kierować się na Kasprowy Wierch. Warto pamiętać o tym, że w sezonie na trasach narciarskich są tłumy! Chociaż może to wydawać się trudne do zrobienia, zalecam zaplanowanie pobytu na kilka miesięcy przed feriami zimowymi lub w miarę możliwości, wybieranie terminów poza sezonem szkolnych ferii zimowych.
Zima: lodowisko
Lodowisko to kolejna z doskonałym rozrywek podczas zimowego pobytu w Zakopanem. Jazdy na łyżwach trzeba się nauczyć, jednak jest to doskonała zabawa dla całej rodziny, która z powodzeniem rozwija zarówno równowagę, jak i koordynację ruchową. W Zakopanem nie brakuje lodowisk, które są czynne w sezonie zimowym, a także cały rok:
- Lodowisko TAFLA (ul. Nowotarska 27)
- Lodowisko Ice Rink (Harenda 21a)
- Lodowisko Pingwinek (Droga Oswalda Balzera 1a)
- Tatra Ice (Krupówki Górne)
Lato: wycieczki rowerowe po malowniczych trasach
W Zakopanem można znaleźć wiele ciekawych miejsc do odbycia wycieczek rowerowych z całą rodziną. W zależności od preferencji poszczególnych członków rodziny, można znaleźć różne trasy o różnym stopniu trudności:
- Trasa wokół Doliny Chochołowskiej: polecam ją rodzinom z mniejszymi dziećmi. To dość łatwa trasa, płaska, podczas której można oglądać piękne krajobrazy. Jestem pewny, że dzieci będą zachwycone widokami i możliwością zbliżenia się do dzikiej przyrody.
- Trasa rowerowa z Zakopanego do Morskiego Oka: dobra opcja dla zaawansowanych rowerzystów. Jest dość wymagająca, ale widoki na trasie na pewno wynagrodzą Ci wszelkie trudy.
To tylko dwie z propozycji, ale jest ich o wiele więcej. Niezależnie od tego, jaką trasę wybierzesz, pamiętaj o zabraniu ze sobą odpowiedniego sprzętu, kasku oraz jedzenia i picia. Polecam robienie przerw na odpoczynek na łonie natury, aby jeszcze bardziej doświadczyć piękna naszej okolicy.
Lato: aktywności na boiskach sportowych
W Zakopanem nie brakuje boisk sportowych, na których można potrenować piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę. W wielu przypadkach można przyjść „z marszu” i rozegrać parę rund dla rozrywki. Jeśli będziecie w Zakopanem z większą grupą, zachęcam do zorganizowania rodzinnego turnieju, który na pewno przysporzy Wam dużo radości. Dodatkowo możecie też nauczyć dzieci tego, na czym polega zdrowa rywalizacja.
Uważam, że boiska sportowe w Zakopanem są dobrze utrzymane, co więcej, są pięknie zlokalizowane – można trenować i cieszyć się widokiem na góry. W moim mieście wszędzie jest też blisko, co zachęca do szybkiej zmiany planów w przypadku niepogody.
Cały rok: piesze wędrówki
Jeśli szukasz niezliczonych możliwości pieszych wędrówek, Tatry będą doskonałym wyborem – na samotne wycieczki, sposób na spędzanie czasu w parze czy z dziećmi. Zalecam, aby zacząć górskie wędrówki od łatwiejszych szlaków, w dobrej pogodzie. Szczególnie polecam rozpoczęcie wędrówki od Doliny Kościeliska lub Doliny Strążyska – można tam znaleźć łatwe trasy, z przepięknymi widokami i możliwością obcowania z przyrodą.
Piesze wędrówki, nawet niedługie, mogą być doskonałą okazją dla dzieci, do rozwinięcia swojej kondycji fizycznej oraz bliższego kontaktu z przyrodą. Nawet tak proste aktywności, jak obserwowanie ptaków, zbieranie liści, rozpoznawanie gatunków drzew czy odgłosów przyrody, pozwala nauczyć się bezpiecznego poruszania się po górach. Przyjemne można połączyć z pożytecznym.
Kolejnym krokiem aktywnych wędrówek może być bieganie lub Nordic Walking. W Zakopanem nie brakuje idealnych tras do takich aktywności. Można rozpocząć od krótkich dystansów i stopniowo zwiększać ich długość.
Cały rok: parki liniowe
Osoby poszukujące nieco więcej adrenaliny powinny zwrócić uwagę na wiele atrakcji oferowanych przez lokalne parki liniowe. W Zakopanem znajduje się kilka miejsc z różnorodną ofertą, którą można dopasować do poziomu swoich umiejętności czy apetytu na adrenaliny.
W parkach liniowych można rozwijać swoją zręczność i koordynacją ruchową, a także… odwagę. Polecam uwadze jeden z najpopularniejszych parków liniowych: Złota Grań. Ma on ofertę na cały rok, dla osób w różnym wieku. Dodatkowo dla starszych oferowany jest paintball czy zajęcia na strzelnicy dla grup zorganizowanych.
Na koniec
W Zakopanem można aktywnie spędzać czas z całą rodziną na wiele sposobów, niezależnie od pory roku, kondycji uczestników oraz ich umiejętności. Wspólne aktywności fizyczne mogą być doskonałym sposobem na budowanie zdrowych nawyków, wzmacnianie więzi rodzinnych i dobrą zabawę.
Mam nadzieję, że ten artykuł dostarczył Wam sporo inspiracji na zaplanowanie aktywnego wypoczynku w Zakopanem.