Ruszyły konsultacje

Na przełomie marca i kwietnia br. rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące Budżetu Obywatelskiego. W latach 2014 - 2015  Klub Sportowy Zakopane realizować będzie projekt pn. "Budżet Obywatelski dla Zakopanego - Wybierzmy Razem".  Zadanie realizowane będzie w partnerstwie z:

  • Gminą  Miasto Zakopane,
  • Centrum Formacyjno - Szkoleniowym "Księżówka" w Zakopanem, 
  • Biurem Promocji Zakopanego.

Cały projekt realizowany jest  w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. 

W dotychczas organizowanych spotkaniach uczestniczył aktywnie Burmistrz Miasta Zakopanego wraz ze swoimi zastępcami oraz pracownikami merytoryczne Urzędu. 

Włodarze Zakopanego wychodzą naprzeciw mieszkańcom i oddają w ich ręce 1 mln zł z budżetu miasta. Od 1 kwietnia 2014 ruszyły konsultacje między innymi przygotowanych  zasad pilotażowego budżetu obywatelskiego. 

Burmistrz Janusz Majcher przyznaje, że pierwszy informacje na temat budżetu obywatelskiego pojawiły się 3 lata temu. – Wtedy wprowadził go Sopot. Z wielką uwagą obserwowaliśmy, na jakiej zasadzie to działa. Spodobała nam się idea, że mieszkańcy mają wpływ na swoje miasto i na to, co się w nim dzieje jeszcze w większym stopniu - mówi burmistrz.

Jak tłumaczy Agnieszka Sługocka, kierownik Biura Współpracy Europejskiej magistratu, Zakopane wraz z wprowadzeniem budżetu obywatelskiego wkracza na nową ścieżkę.

Takiego projektu u nas do tej pory nie było, ale z powodzeniem przyjął się w innych miastach, dlatego wierzymy, że i tu odniesie sukces - mówi Sługocka. - Teraz śmiało można powiedzieć, że jesteśmy miastem społecznym - kontynuuje.

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego nie jest proste z punktu widzenia przepisów prawnych, dlatego Urząd Miasta dużo wcześniej rozpoczął przygotowania. '

Podstawą prawną do rozpoczęcia konsultacji było przyjęcie przez Radę Miasta Zakopane uchwały 30 stycznia br. w sprawie trybu i zasad konsultacji społecznych w Zakopanem - mówi Agnieszka Sługocka.

Konsultacje społeczne dotyczące regulaminu potrwają do 16 kwietnia 2014 roku.

Wszelkie uwagi i opinie tyczące regulaminu realizowania budżetu obywatelskiego można zgłosić do Urzędu Miasta Zakopane. Sam regulamin i dodatkowe informacje związane Budżetem Obywatelskim dostępne są również  na stronie www.konsultacje.zakopane.eu .

Zachęcamy do aktywnego udziału w konsultacjach społecznych wszystkich mieszkańców Zakopanego !!!

źródło: własne / UM Zakopane